נפילה מגובה בחתולים High Rise Syndrome

נפילה מגובה בחתולים High Rise Syndrome

חתולי סקרנים מטבעם ואוהבים לשהות במקומות גבוהים עם תצפית טובה על הסביבה. אפשר לראות אותם על אדן החלון, מעקה המרפסת, על האדניות במרפסת או על גג הבית.

לחתולים חושי השרדות טובים והם אינם סובלים מפחד גבהים. שווי המשקל שלהם מצויין וניתן לראותם צועדים על משטחים צרים ביותר כמו לוליינים על חבל – זאת מבלי ליפול.

החתול לרוב אינו קופץ מחלון או מרפסת הבית. מדובר בנפילה עקב אובדן שיווי משקל שעשוי להיגרם מחוסר תשומת לב רגעית מציפור, חרק או משהו אחר בסביבה.

חתולים נופלים תמיד על הרגליים?

לא מדוייק! פעמים רבות הם מספיקים לסובב את גופם לתנוחת "נחיתה"  ולהפחית את הנזק בנפילה. עדיין, גם כאשר הם נופלים על רגלייהם, הרגליים מקבלות חלק מהדף הנחיתה ומוסטות לצד. כתוצאה מכך עשויים להיגרם שברים ברגליים, שברים בלסת או בגולגולת (כשהסנטר פוגע בקרקע בעוצמה). בנפילות מגובה 7-8 מטר ויותר עשויות להיגרם פגיעות גוף משמעותיות ואף מוות.

אם חתולך נפל מגובה יש להביאו בהקדם האפשרי לבדיקה במרפאה הוטרינרית. לעיתים החתול ייראה לנו "בסדר", הוא יקום, ילך, אפילו ירוץ. לחתול עשויות להיות פגיעות פנימיות כמו דימומים, שברים, פגיעה בשלפוחית השתן או קרע בסרעפת. פגיעות אלו אינן נראות חיצונית ודורשות טיפול רפואי מיידי!

הפגיעות הנפוצות בחתולים הנופלים מגובה כוללות:

פגיעות בפנים ובפה –  שברים בלסת, שברי שיניים, חיך שסוע ופגיעות ראש.

פגיעות אורטופדיות הכוללות שברי גפיים, שברים בצלעות ושברי אגן.

פגיעות בית חזה הגורמות לדליפת אויר לחלל בית החזה, פציעות בריאות ושברי צלעות.

פגיעות באיברים פנימיים כמו כבד או טחול, קרע בסרעפת או בשלפוחית השתן.

פגיעות עיצביות הכוללות שברים או פריקות של עמוד השדרה ופגיעות ראש.

חשוב לדעת שכ- 90% מהחתולים שנפלו מגובה ישרדו את הנפילה אם יקבלו טיפול רפואי מתאים!

חתול המובא למרכז הוטרינרי לאחר נפילה מגובה יעבור הערכה ראשונית לקביעת מצבו ולאחריה בדיקה גופנית יסודית הכוללת גם בדיקה אורטופדית ונוירולוגית. בדיקות איבחוניות שונות הכוללות בדיקות דם, צילומי רנטגן ולעיתים אולטראסאונד יבוצעו לקביעת חומרת הפגיעה – האם יש שברים, דימומים, פגיעות באיברים פנימיים ובקעים(הרניות). הבדיקות תעשינה במקביל להגשת טיפול ראשוני: עירוי נוזלים לייצוב חתול הסובל משוק, תוספת חמצן בכלוב חמצן בפגיעות בית חזה, עירויי דם לסובלים מאיבוד דם משמעותי, חבישות לחץ לדימומים בטניים ויצוב שברים ראשוני עד לתיקונם.

אחרי יצוב מערכתי של החתול ניתן יהיה לטפל ניתוחית בפגיעות אורטופדיות כמו שברי לסת או גפיים, וניתוחי בטן או בית חזה לתיקון איברים פנימיים שנפגעו.

נפילות מגובה בחתולים ניתנות למניעה! אם חתולכם חובב מקומות גבהים התקינו רשתות על חלונות הבית,  גדרו המרפסת או הגביהו המעקה ומינעו מחתולכם גישה למקומות לא מוגנים מהם עשוי ליפול כמו גגות או מרפסות פתוחות.