הצינצילה

הצינצילה

ד"ר עירית אילן

הצ'ינצ'ילות הם מכרסמים מהרי האנדים בדרום אמריקה. בהיותם קרובי משפחה של השרקנים, הם דומים להם מבחינות רבות. הכינוי "צ'ינצ'ילה" (צ'ינצ'ה קטנים) ניתן להם על ידי הכובשים הספרדים במאה ה-16 לספירה. הם כונו כך משום שהאינדיאנים משבט ה"צ'ינצ'ה" היו משתמשים בפרוותם לקישוט הגלימות הטקסיות שלהם. גם האירופאים חמדו את פרוותם דבר שהוביל כמעט להכחדתם בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה העשרים. כיום, הצ'ינצ'ילות נדירים ביותר בטבע אם לא נכחדו לחלוטין.

הצ'ינצ'ילות חברותיים ביותר. אינם תוקפניים ונושכים לעתים נדירות ביותר. הם זריזים וקופצניים אבל גם אוהבים להתכרבל ולהתפנק.

מגורים

בניגוד לשרקנים, הצ'ינצ'ילות פעילים מאד, זריזים ואקרובטיים למדי. לכן דרוש להם מקום רב יחסית. מידות אופטימליות לכלוב הן 1X2X2 מטר עם קופסת המלטה בגודל 20X25X30 סנטימטר. הכלוב האופטמלי הוא רב קומתי, מצויד בסולמות ומקום מספיק לקפיצות.

הצ'ינצ'ילות מכרסמים עץ בקלות, לכן מומלץ לבנות את הכלוב מרשת לולים. ניתן לאכסן צ'ינצ'ילות בזוגות או בקבוצה.

טמפרטורת הסביבה המומלצת היא 10-20 מעלות צלזיוס ולחות יחסית מתחת ל-50%. הצ'ינצ'ילות סובלים מלחות גבוהה לא כל שכן מטמפרטורות גבוהות. לכן יש להיזהר לא לחשוף אותם לתנאי סביבה כאלה האופייניות כל כך לקיץ הישראלי. צ'ינצ'ילות לוקים במכת חום בטמפרטורות מעל 28-30 מעלות צלסיוס. במזג אויר כזה – מקומם בחדר ממוזג!

טיפול והתנהגות

צ'ינצ'ילות לא רוחצים : צ'ינצ'ילות עושות אמבטיית חול בחול מיוחד הנועד למטרה זאת והניתן לרכישה בחנויות. אמבטיית חול נעשית פעמיים עד שלוש בשבוע ועוזרת לשמר את הצ'ינצ'ילה נקיה ואת פרוותה רכה ונעימה.
צ'ינצ'ילות אוהבו לכרסם כל הנקרא בדרכם , ויש בכך גם משום פעילות מהנה . אך יש להיזהר מיותר מדי קרטון ללעיסה שבא על חשבון האוכל ומשאיר את הצינצילה בתת תזונה.
שיני הצ'ינצ'ילות גדלות ומתארכות כל הזמן. על מנת למנוע גדילה לא מבוקרת של השיניים יש לודא המצאות של חומר גלם קשיח לכירסום כמו גזע עץ ,כמו מזון בכופתיות קשיחות. שן צ'ינצ'ילה גדלה בכ- 30 ס"מ בשנה !!!!

איך מתחברים עם הצ'ינצ'ילה שלך : בעדינות והרבה סבלנות : הכנס ידך לכלוב והשאירה שם במהרה תחל הצ'ינצ'ילה בסיורי סקרנות על זרועך הרגועה. מה ייטב אם תמצא שם? צימוק! לאט לאט תחל הצ'ינצ'ילה לעלות על זרועך כל פעם שיוצע לה. זכור, צ'ינצ'ילה אינה חתול והיא אינה אוהבת ליטופים כבדים, צ'ינצ'ילה תעדיף גרוד קל באזור האזניים פנים וסנטר. 

צ'ינצ'ילה היא חיית לילה ועשויה לבלות את רוב שעות היום בנימנום.

איך תופסים צ'ינצ'ילה : האם בכלל יש צורך כזה? צ'ינצ'ילה תחזור לכלובה באופן עצמאי אם תתנו לה את הזמן לעשות זאת. זהו ביתה.
אל תרדוף אחריה !! נסה לגרום לה לטפס עליך על ידי הושטת יד (אין כמו צימוקים) או שחרר את אמבט החול למרכז החדר הצ'ינצ'ילה תמצא את דרכה לעינוג המוצע. בכל מקרה צ'ינצ'ילות מאד רגישות ללחץ על החזה ולכן אם יש להרימן צריך לעשות זאת בתנועת הנפה ולא בלחיצה.

ת ז ו נ ה

הצ'ינצ'ילה, שביתם ההררי צחיח למדי, ניזונים בטבע מכל צמח הזמין להם בסביבה. זמני האכילה הם מוקדם בבוקר או מאוחר בערב. הצ'ינצ'ילה נשענים על הרגליים האחוריות ומשתמשים ברגליים הקדמיות לאחיזת המזון. לא קיים מידע מדויק לגבי הדרישות התזונתיות של הצ'ינצ'ילה אך הדרישות הידועות לנו היום הן:

15-35% סיבים תזונתיים – לסיבים תפקיד חשוב ביותר במערכת העיכול של הצ'ינצ'ילה ולכן יש להקפיד על אספקה שוטפת ובלתי מוגבלת של חציר.

16-20% חלבון. 2-5% שומן.

"מזון הצ'ינצ'ילה" הנמכר בחנויות אינו אלא תערובת של מזון לארנבונים, אוגרים ושרקנים בתוספת ויטמין C. בניגוד לשרקנים, אין לצ'ינצ'ילה דרישה לתוספת ויטמין C ממקור חיצוני.

לסיכום, אנו ממליצים על חציר טרי ללא הגבלה, בתוספת כמות קטנה של מזון ארנבונים או "מזון צ'ינצ'ילה" (כ-30 גרם ביום), גרעינים וירקות טריים.

יש להגביל "ממתקים" (צימוקים, גרעינים, תאנים, תפוחים מיובשים וכו') ללא יותר מכפית אחת ליום. יש לשטוף היטב במים ובסבון את כל המזון הטרי כמו שמכינים את המזון לצריכה של בני אדם.

יש לספק מים טריים ונקיים כל הזמן.

 ללעיסה ולעזרה בשחיקת השיניים ניתן לספק קוביות עץ, ענפים צעירים או אבן ספוג. יש להימנע מעצים רעילים כגון ארז, שזיף, דובדבן וכדומה.

 מעט נתונים בקצרה על הצ'ינצ'ילה:

 תוחלת חיים 10 שנים. דווח גם על צ'ינצ'ילה בני 20 שנה!

 בגרות מינית:  8 חודשים.

 משקל בוגר: זכרים – 400-500 גרם, נקבות – 400-600 גרם.