גידולים של תאי מאסט

גידולים של תאי מאסט

תאי מאסט הם תאים המהווים חלק ממערכת החיסון התקינה  של הגוף. ניתן למצוא אותם בעור, במעיים, בריאות וברקמות נוספות. תאי מאסט מפרישים חומרים כמו היסטמין, הפרין ואנזימים שונים הגורמים לאפקט טוקסי המכוון לפולשים שונים כמו טפילים חיצוניים. ניתן לראות תאי מאסט גם כשיש תגובה אלרגית והתאים נודדים לאזור האלרגיה ומפרישים חומרים הגורמים לנפיחות, כאב וגרד. כמויות עודפות של החומרים המופרשים מתאי מאסט לגוף ישפיעו בצורה לא רצויה על פעילות הלב ולחץ הדם ויגרמו נזק לגוף.

גידולים של תאי מאסט הם גידולי העור הנפוצים ביותר בכלבים. הגורמים להתפתחות גידולים אלו אינם ידועים. כלבים מבוגרים מסוג מעורב מועדים לסבול מגידולים אלו. כלבים גזעיים במיוחד כלבי בוקסר אך גם בוסטון טרייר, לברדור, ביגלים ושנאוצרים נמצאים בסבירות גבוהה לפתח גידול מאסט.

מה הסימנים הקליניים לגידול תאי מאסט?

רוב הגידולים מופיעים כגוש בודד בגודל של פחות מס"מ ועד כ-4 ס"מ, הגוש אינו כואב ומזכיר גומי במישוש. הגוש יכול לגדול לאיטו משך חודשים. גידולי מאסט אגרסיבים יותר יתפתחו במהירות רבה, האזור מסביב לגוש עשוי להיות אדום ונפוח, הגידול מתכייב לעיתים ומלווה בתופעות של כיבי קיבה, הקאות וצואה שחורה.

איך מאבחנים גידולים של תאי מאסט?

איבחון גידול תאי מאסט די פשוט. בבדיקה לא פולשנית וכמעט לא כואבת דוגמים עם מחט דקה מעט מתוכן הגוש. את התאים שנדגמו בודקים לאחר צביעתם במיקרוסקופ. לתאי מאסט- כפי שרואים בצילום- מופע אופייני של תאים עגולים עם עיגולים קטנטנים בצבעים אדום וסגול.

במידה ויש חשד להתפשטות הגידול לבלוטות לימפה סמוכות ניקח דגימה גם מהן. במידה והגידול הראשוני נראה אגרסיבי, פלש לבלוטות לימפה או מופיע במספר מקומות בגוף יהיה צורך בבדיקות אולטראסאונד לבדיקת מעורבות איברים פנימיים כמו כבד וטחול, בדיקות דם כלליות ובדיקות דם מיוחדות לאיתור תאי גידול בדם.

קביעת דרגת הגידול

דרגת הגידול נקבעת לאחר הסרת הגידול ושליחתו לביופסיה.

תאי מאסט נחלקים ל – 3 דרגות פולשנות:

דרגה 1

הגידול עורי, הכי פחות ממאיר, לגידול בדרגה זו נטיה שלא להתפשט למקומות אחרים בגוף. הסרת הגידול עם שולי חתך נקיים מתאי גידול לא דורשת טיפול נוסף למעט מעקב תקופתי. לשמחתינו רוב גידולי המאסט הם דרגה 1!

דרגה 2

הגידול מתפתח מתחת לעור, לתאי הגידול יש כמה מאפיני ממאירות ותגובת התאים לטיפול מישתנה בין פציינטים.

דרגה 3

הגידול מתפתח עמוק מתחת לעור, מאד אגרסיבי בהתפתחותו המקומית ובפולשנותו לבלוטות לימפה ואיברים אחרים.

מה הטיפול?

הטיפול המועדף הוא הסרה מלאה של הגידול בניתוח במידה וזה מתאפשר מבחינת גודל הגידול, מיקומו ומצבו הרפואי של הכלב. גידולי מאסט יש להסיר עם שוליים (=רקמה בריאה ללא גידול) גדולים יחסית. את הגידול נשלח לביופסיה במעבדה פתולוגית לצורך איבחון דרגת הפולשנות שלו (grade ) ובדיקת שולי חתך הניתוח להימצאות תאי גידול.

בהתאם לדרגת הגידול ינתנו טיפולים נוספים כמו כימותרפיה לפי פרוטוקול מותאם וטיפולים תרופתיים תומכים.

טיפול מומלץ לחלק מגידולי המאסט הוא טיפול בהקרנות שלצערינו טרם זמין לבעלי חיים בארץ.

מה הפרוגנוזה?

הפרוגנוזה, או סיכויי ההחלמה מהגידול תלויים בעיקר בדרגת הגידול ובמידת התפשטותו בגוף. לכלבים עם גידול קטן בדרגה 1 יש את סיכויי ההחלמה הטובים ביותר.

מיקום הגידול בגוף משפיע גם כן. לכלבים עם גידולים ברגליים פרוגנוזה טובה יותר. לעומת זאת גידולים בבסיס הציפורן, במפשעה, באיזור פי הטבעת, באף, באוזן ובפה פרוגנוזה פחות טובה. לגידולי מאסט באיברים פנימיים כמו כבד או טחול יש את הפרוגנוזה הגרועה ביותר.

עדיף לתת טיפול מוקדם ומקיף הכולל ניתוח ולעיתים גם כימותרפיה מיד עם האיבחון הראשוני של הגידול. הדבר מאפשר להגיע לתוצאות ארוכות טווח טובות יותר לעומת טיפול חלקי וטיפול חוזר במקרים של חזרתיות הגידול.