שעלת המכלאות בכלבים Kennel Cough

שעלת המכלאות בכלבים Kennel Cough

דר' עירית אילן

שעלת המכלאות בכלבים תגרום לגרוי שעולי יבש 3 – 7 ימים לאחר שהכלב כבר נדבק במחלה. השעול נשמע כאילו הכלב מנסה "לנקות את הגרון" והשעול יתעורר עקב פעילות יתר או תרגול גופני.

כלבים רבים הנדבקים בשעלת המכלאות ישתעלו מדי כמה דקות, במהלך כל היום.
מצב בריאותם הכללי ועירנותם לא יושפעו בדרך כלל, לא תהיה עליה בחום, גופם ותאבונם לא יאבד. סימני שעלת המכלאות יארכו 7 – 21 יום ועלולים להטריד את הכלב ובעליו.
מקרים מסכני חיים של שעלת המכלאות נדירים ביותר וחלק מהם יבריא ללא תרופה. מדכאי שעול ולעתים אנטיביוטיקה הינם בין הטפולים הניתנים.

מהי שעלת המכלאות?

למעשה, מקרים קליניים נגרמים ע"י מספר גורמים דלקתיים שיביאו לנזק בציפוי הפנימי של קנה הנשימה והסימפונות העליונות.
הנזק לצפוי הפנימי של קנה הנשימה הינו שטחי, אולם חושף את קצות העצבים וגורם לגרויים ע"י מעבר האויר מעל קו קנה הנשימה הניזוק.
מיד עם העלמות האורגניזמים – הציפוי הפנימי של קנה הנשימה יחלים במהרה. האורגניזמים הידועים הקשורים לשעלת המכלאות הנם:
החיידק: Bordetella Bronchseptica ושני הוירוסים: Parainfluenza ו- Adenovirus  (הכלולים בחסון המשושה השנתי DHLPP הניתן לכלב).

כיצד מועברת שעלת המכלאות?

האורגניזמים האחראים יכולים להמצא באויר הננשף ע"י כלב נגוע, בדומה לדרך בה מועברת "התקררות" ע"י אנשים.
האורגניזמים נישאים באויר באדי מים זערוריים מיקרוסקופיים או בחלקיקי אבק. במידה והאורגניזם הנישא באויר ישאף ע"י כלב רגיש, יוכל להיצמד לציפוי הפנימי של קנה הנשימה והסימפונות העליונות, ימצא משטח חמים, לח, עליו ישכון וישוכפל, ובסופו של דבר יגרום נזק לתאים אותם הדביק.

הסיבה לשכיחות המחלה, ושמה "שעלת המכלאות" נובעת מכך שבכל מקום בו נכלאים כלבים בסביבה סגורה, כגון מכלאה, פנסיונים, מקומות הסגר, או תצוגות כלבים שלא במקומות פתוחים – המחלה נוטה להתפשט.
כלבים נגועים יכולים להפיץ את האורגניזמים במשך ימים, ושבועות, אפילו שלכאורה נראה כי החלימו לחלוטין.

כיצד למנוע את המחלה?

כלבים מסויימים, החשופים לכלבים אחרים, יתכן ולא יתנסו בהשפעות שעלת המכלאות. אולם בעלי כלבים מעדיפים לחסן את כלביהם בחסון אפקטיבי למניעת המחלה.
יש לציין, שעל מנת להפעיל את מערכת החיסון המגינה כנגד המחלה דרושים בין ימים לשבועות.
חיסון הכלב באותו יום שייחשף למחלה – לא יגן עליו. חיסון תוך – אפי (הניתן כטיפות לאף) יכול להגן מהדבקות במחלה תוך 3-5 ימים, אולם במידה והנך מתכונן להביא את כלבך לאחד מהמקומות המועדים לחשיפת המחלה – חסן אותו לפחות שבועיים לפני כן על מנת לאפשר בניה מספקת של המערכת החיסונית המגינה.