עיקור וסירוס חתולים

עיקור וסירוס חתולים

דר' עירית אילן

השיקול לסרס/לעקר חתולים הינו חשוב ביותר, אלא אם כן הנך מתכנן להרביע את החתולה ולדאוג לבתים חמים עבור הגורים.
במכלאות ובעמותות נמצאים מאות חתולים – בוגרים וגורים – המחכים לבית חם, שלא לדבר על חתולי הרחוב המשוטטים בהמוניהם ומנסים לשרוד. חלק ניכר ממצב זה נובע מאי סרוס/עיקור חתולים.

מומלץ לסרס/לעקר חתולים מגיל 5-6 חודשים. נקבה שאינה מעוקרת, בהתייחמותה תחפש זכר לזיווג. היא תתגלגל על גבה, בצורה פראית, ותשמיע סדרת יללות בכי רמות. מצב זה יכול להימשך כשבוע ימים. במידה והיא לא תבוא במגע עם זכר ולא תהיה בהריון התנהגות זו יכולה להימשך עד כ-חודש ימים. במידה וחתולתך תעלם יש סיכוי שלא תחזור, ואם תחזור תהיה בהריון או לאחר המלטה.

עיקור הוא ניתוח, בו מוציאים את הרחם ואת השחלות. אם לא יוצאו השחלות, ימשיכו מחזורי הייחום המטרידים למרות שהריון אינו אפשרי.

עיקור הינו ניתוח "רציני" שבו פותחים את בטן החתולה והוא דורש הרדמה כללית ושמירה קפדנית על תנאים סטריליים.

הסיבה העיקרית לעיקור היא מניעת הייחום וההיריון, אך מבצעים אותו גם במקרים של זיהומים קשים ברחם, סרטן ברחם או בשחלות ובמספר מחלות עור.

היתרונות בעיקור הינם מניעת המלטות גורים בלתי רצויים שיש למצוא עבורם בית וכן כאמור יתרונות בריאותיים.
חתולות שאינן מעוקרות יכולות לפתח בתקופה מאוחרת יותר בחייהן דלקות רחם וגידולים בבלוטות החלב. דלקת ברחם מתפתחת בעיקר בחתולות מבוגרות ולעיתים מהריון מדומה. סימני המחלה כוללים עודף שתייה, הקאות, דיכאון ובמצבים מסוימים הפרשה בעלת ריח רע מאבר המין.

ניתוח סרוס נעשה תחת הרדמה מלאה ובו מוסרים האשכים.

היתרונות בסרוס חתולים הינם ירידה בסימון טריטוריה ע"י התזת שתן בעל ריח חריף מאד בכל חלקי הבית שקשה להיפטר ממנו  וכן מניעת יציאתם לשוטטות ולחימה, במיוחד עם חתולים אחרים וכאשר ריח חתולה מיוחמת יגיע לאפם.

מבחינה רפואית עלול להיות לחתול אשך תמיר, כלומר אשך אחד יורד לכיס האשכים ואילו השני ימצא בבטן. במקרה זה חשוב לסרס את החתול מאחר והאשך הנמצא בבטן עלול להתפתח לגידול. גידול מסוג זה עלול להיות מסכן חיים במידה ויתפשט לחלקים אחרים של הגוף.

סרוס ועיקור חתולים עלול לגרום לנטייה לעליה במשקל. כדאי לשמור על כמות המזון הניתנת להם ורצוי להפעילם ע"י משחקים לשם הוצאת אנרגיה.