סינדרום ברכיוצפאלי בכלבים

סינדרום ברכיוצפאלי בכלבים

דר' עירית אילן

בלטינית בראכי (Brachy) משמעותו קצר וצפאלי (Cephalic) משמעותו ראש. בכלבים ברכיאוצפאלים עצמות הגולגולת  קצרות והפנים פחוסות – "ראש קצר". כתוצאה מכך השטח הפנימי של חללי האף והרקמות הרכות בפנים קטן יותר, דבר שגורם להפרעות בתפקוד היומיומי של כלבים אלו ובא לידי ביטוי בעיקר בקשיי נשימה ובקשיים בקירור הגוף שנעשה בכלבים ע"י נשימה מהירה (הלחתה).

דוגמאות לכלבים ברכיאוצפאליים כוללות כלבי בולדוג, בוקסר, פאג, פקינז, שיטצו,  קווליאר קינג צ'ארלס ספניאל וכלבים פחוסי ראש אחרים.

כלב עם מבנה ראש פחוס עשוי לסבול מחלק או מכל הלקויות הבאות:

נחיריים מוצרים

מבנה הנחיריים מוצר ומאפשר בקושי רב מעבר אויר לתוך בית החזה. הדבר דומה לנשימה דרך קשית. בנוסף, בעת שאיפה סחוס האף קורס ונוטה לחסום עוד יותר את מעבר האויר. כלבים עם נחיריים מוצרים יעדיפו לנשום בלית ברירה דרך הפה. דבר לא פשוט בהתחשב בכך שלקויה הבאה עליה תקראו מקשה גם על הנשימה דרך הפה.

חיך רך מוארך

החיך הרך הוא החלק האחורי והרך של תיקרת הפה המפרידה אותו מחללי האף. בכלבים פחוסי ראש החיך הרך ארוך מידי לגרון והעודף חוסם את פתח קנה הנשימה הנמצא בעומק הגרון. המצב דורש מהכלבים מאמץ גדול יותר בנשימה ומלווה לעיתים קרובות בנחירות וחירחורים תוך כדי נשימה.

הלקויות האלו גורמות לכלבים ברכיאוצפאלים להתקשות בנשימה רגילה, לנחור לאחר מאמץ אך גם בנשימה רגועה או בשינה. הכלבים בסיכון גבוה לסבול ממכת חום בעיקר במזג אויר לח. כלבים אלו מתעייפים מהר מאד ועשויים אף להתעלף לאחר פעילות מחוסר באויר. עודף משקל מחמיר את הסימנים ולכן חשוב לשמור כלבים ברכיאוצפאלים במשקל תקין.

הפרעות הנשימה הללו אם לא מטופלות עשויות לגרום לבעיות נילוות כמו קריסת שקיקים קטנים הנמצאים בבית הבליעה (laryngeal saccules) ובמקרים מתקדמים אף לקריסה של כל בית הבליעה (הלרינקס).

איך מאבחנים את הבעיה?

אבחון הבעיה נעשה לפי גזע הכלב, בדיקה גופנית ובדיקה בהרדמה קלה לאיבחון הלקויות בעומק הגרון –  בחיך הרך ובבית הבליעה.

איך מטפלים בסינדרום ברכיוצפאלי?

משקל יתר מחמיר את קשיי הנשימה והפחתת משקל היא חלק חשוב להפחתת הסימנים הקליניים. מומלץ להימנע ממצבים המחמירים את קשיי הנשימה כמו סביבה חמה ולחה, פעילות גופנית אינטנסיבית וסטרס.

הטיפול המומלץ לסינדרום הוא טיפול ניתוחי לתיקון הפגמים המבניים.

הטיפול בהיצרות הנחיריים נעשה ע"י חיתוך קוסמטי של רקמת הנחיריים המפריעה לנשימה.

הטיפול בחיך הרך המוארך נעשה ע"י קיצור החיך לאורך נורמאלי.

הטיפול בשקיקי בית הבליעה שהתהפכו נעשה ע"י הסרתם.

ככל שהטיפול נעשה מוקדם יותר בחייו של הכלב, תוצאותיו טובות יותר. הסימנים הקליניים מחמירים עם חלוף הזמן  ובעיות מישניות כמו קריסת שקיקי הלרינקס או קריסת הלרינקס עצמו מחמירות את המאמץ הנשימתי ומסכנות את חיי הכלב. אנו ממליצים על ביצוע תיקונים אלו בכלבים ברכיוצפאלים עם סימנים קליניים כבר בזמן לביצוע ניתוח סירוס או עיקור שהוא בסביבות גיל חצי שנה.

טיפול ניתוחי חדיש בעזרת מכשיר לייזר CO2 מאפשר תיקון כירורגי ללא דימום וללא תפרים. לאחריהם, איזורי הניתוח פחות כואבים ונפוחים.