מדוע חתולים שורטים חפצים

מדוע חתולים שורטים חפצים

אהובה אילן

זה מכבר סברו שחתולים שורטים חפצים בכפותיהם הקדמיות לשם השחזת טופריהם. אולם התברר כי זו רק סיבה משנית. מחקר על התנהגות החתול מצא שהסיבה העיקרית להתנהגות זו הינה תיקשורת. ע"י השחזת גזע העץ (או רגל השולחן החביב עליך) מודיע החתול לחתולים אחרים או אנשים היכן הוא נמצא ומה תכניותיו.

חתולים נוטים לבחור לשרוט מספר עצמים בולטים בסביבתם כגון עצים, עמוד גדר, פינת הספה וכו' וחוזרים אליהם בהתמדה. זו הסיבה שהעץ בחצר הסמוכה נראה כה שרוט ומדוע קשה לחתולה שלך להניח לספה.

המשטח השרוט משאיר סימן ברור הנראה בקלות לחתולים האחרים. בנוסף יש לחתולים בלוטות ריח בכפותיהם וע"י תנועות השריטה משאירים ריחות אזהרה שהחתולים יכולים להריח. 

איננו יודעים בוודאות מהי התקשורת הבין חתולית ע"י שריטות. עושים זאת נקבות וגם זכרים, בתוך הבית ומחוצה לו ואף ע"י חתולים החיים ללא חתולים סביבם. יתכן וזו אזהרה טריטוריאלית או רק סימן המצהיר: "רסטי מתגורר כאן, הוא חי ומרגיש טוב!".

חתולים אינם שורטים רהיטים מתוך נקמנות או הרסנות, אלא מסיבות ספציפיות שאחת מהן הינה תיקשורת. חתולים שורטים גם על מנת למתוח את גופם, תוך משחק, או על מנת לשחרר תיסכול כאשר מונעים מהם דברים שברצונם לעשות.

חתולים משתמשים לתקשורת גם בריח מחלקים אחרים בגופם. יש להם בלוטות ריח בפינות פיותיהם, בשיער הדק בין עיניהם ואזניהם ובבסיס זנבם. הם משאירים סימני ריח על אנשים וחפצים כאשר מתחככים בהם בראשיהם וזנבם. אין אנו יודעים מה הסיבה לתיקשורת באמצעות חיכוך, אולם נראה כי הם עושים זאת בעיקר לאנשים או חתולים אחרים שהם קשורים עמהם.

חתולים יכולים גם לסמן ע"י התזת שתן על חפצים. הם מתיזים במצב עמידה ולא כריעה כפי שנוהגים חתולים להשתין. התזה בדרך כלל מתרחשת בעימות על טריטוריה וכאשר החתול נרגז או מתוסכל. אין לכך קשר לבעיות ארגז הצרכים.

כאשר השריטות נעשות על הקירות, רהיטים או שטיחים נגרם נזק, תסכול לבעלים ולפעמים אבדן הבית לחתולים. קל יותר למנוע בעיות שריטות מאשר לשנות את עדיפות החתול לספה לאחר שנוצר ההרגל. המטרה היא להרגיל את החתול לעמדות גירוד מיד עם הגיעו לבית. אפשר להניח מספר עמדות גירוד (כגון: עמוד אנכי שחבל כרוך סביבו, שטיחוני רפיה, או שטיחוני אמבטיה או אפילו בול עץ) ב- 2 – 3 מקומות בבית שבהם החתול משתמש ביותר (ליד מקום השינה, ומקומות בהם הוא אוהב לשחק).

אין להניח את כפות החתול בכוח על עמדת הגרוד. על מנת לעודד אותו להשתמש בעמדות הגרוד יש לקחת צ'ופר להחזיקו מעל העמדה וכאשר הוא משתמש בה לתת לו את הצ'ופר או לנענע מעל העמדה אחד מצעצועי החוטים שבקצותיהם נוצות, כדורים וכו'.

לחתולים שכבר החלו בבעיית השריטות יש לכסות את האזור הניזוק בניילון עבה, או נייר כסף או נייר דבק דו-צדדי. אפשר להניח את עמדת הגרוד בחזית האזור הניזוק וזאת עד שהחתול יתרגל להשתמש בהן.