מאמרים כלליים חיות מחמד וילדים

< חיות מחמד וילדים/ אהובה אילן

חיות מחמד מלוות הרבה ילדים במהלך חייהם. שיתוף הורים, דיונים פתוחים, ותכנון דרושים בדרך כלל כדי להפוך את הבעלות על חיות המחמד לנסיון חיובי לכולם. ילד הלומד לדאוג לחיה, לטפל בה בעדינות וסובלנות, זוכה בהדרכה יקרה מפז – הלימוד לנהוג באנשים באותה צורה. 

בעוד שכל סוגי הכלבים יכולים להעניק אושר לילדים, חשוב לבחור חיית מחמד מתאימה למשפחתכם, לביתכם וצורת חייכם, וכן לאפשר לילדכם לעזור בטיפולה. הורים צריכים להיזהר מאימוץ כלבים אגרסיביים כחיות מחמד. יש לזכור כי גם חיות מחונכות ומאולפות עלולות לעתים להיות אגרסיביות.

ילדים וחיות מחמד יכולים להיות בלתי צפויים ובמידה והשילוב מוטעה התוצאות עלולות להיות מפחידות ואף טרגיות. מסיבה זו, ילדים מתחת לגיל 7 (ובמקרים מסויימים מבוגרים יותר) אין להשאיר עם כלב ללא השגחה. לרוב הילדים מתחת לגיל 12 אין להעביר אחריות יחידה לבעלות על כלב. בוגר אחראי צריך להדריך את הילד בתחזוקתו. חשוב לציין כי במידה ובכוונתך להביא כלבים לביתך עליך לחנך את ילדיך לאהוב ולכבד חיות מחמד.

על מנת לעזור לכלבים להיות נוחים יותר עם ילדים יש להעבירם תהליך סוציאליזציה (חיברות) לנוכחות ילדים בגיל מוקדם ככל האפשר.  ילדים הינם חלק מעולמנו והסיכויים שכלבך יעבור דרכם ללא עימות הינם קלושים ביותר. באחריותך להרגיל ולחנך את כלבך להתנהגות בטוחה עם ילדים. סוציאליזציה מוקדמת במשך 4 החודשים הראשונים של הכלב הינה התהליך הטוב ביותר. בגיל מאוחר יותר המצב קשה יותר אולם אפשרי.

גם אם כלבך עדיין (גור או מבוגר) עובר סוציאליזציה עליך להפחית את רגישות הכלב להתנהגויות הילד.

תחילה חנך את הכלב להימנע מנשיכות. כל נשיכה צריכה להסתיים ב- "אוך" וסיום המשחק. האמור מתיחס גם לכל נגיעות השיניים בבגדים או חלקי גוף אחרים.

הצע לכלב "צ'ופרים" ואמור: "בעדינות". במידה והכלב לוקח את הצ'ופר בעדינות – שבח אותו. במידה והוא נוגס בעורך, אמור: "אוך" ואין לשבחו או לתת את הצ'ופר. הינך מלמד את הכלב להיות מודע לכוח בנשיכתו וכי נשיכה – אסורה!

הרם את כלבך מספר פעמים במשך היום (במידה ואפשר) וגפף אותו מספר שניות. הגדל את זמן הגיפוף מדי פעם כל עוד הכלב אינו מתפתל או נכנס לפניקה. כלבים גדולים אפשר לגפף ע"י כריעה לצידם.

בדוק את פיו, שיניו וכפותיו מדי יום. יש לעשות זאת למספר שניות ולעלות בהדרגה. אפשר להברישו מדי פעם בהתאם לצורך. הרבה תשבוחות וצ'ופרים עבור הסובלנות.

למד את כלבך לקבל צ'ופרים מתוך ידך ובאותו הזמן לטף אותו בידך השניה. הכלב ילמד כי המגע והטיפול בגופו מביאים לפרס. 

הרגל אותו בהדרגה למבטים ישירים בעיניו. הרגל אותו למשיכות בקולר בזמנים שונים, על מנת להפחית את רגישותו להתנהגות ילדים.

אל תאפשר לכלב רכושנות על צעצועים או מזון. כדאי להכניס לקערת האוכל שלו מזון, טיפין, טיפין וע"י כך ילמד כי אנשים סביב קערת האוכל מביאים פרסים. הכל שייך לך ואתה הנותן והלוקח בכל עת. במידה והכלב מגרגר יש לקחת ממנו את הצעצוע או המזון ולהחזירו לאחר מכן.

רצוי להפריד בין צעצועי ילדים לצעצועי כלבים. על הכלב להכיר את צעצועיו ולשחק בהם.

יש להקצות לכלב בבית, מקום בטוח שאליו יוכל לפרוש ללא נוכחות הילדים.

על הילדים ללמוד להכיר ולכבד את הכלבים ועל הכלבים ללמוד ולכבד את הילדים.

הורים משמשים כמודל לילדים. למידת אחריות לבעלות על חיות מחמד נרכשת ע"י צפייה בהתנהגותם.

ילדים הגדלים עם חיות מחמד רוכשים הטבות רבות. פיתוח רגשות חיוביים כלפי חיות מחמד יכול לתרום רבות לתדמית הילד ובטחונו העצמי. יחסים חיוביים עם חיות מחמד עוזרים בפתוח יחסי אמון עם אחרים. יחסים טובים עם חיות מחמד יכולים גם לפתח תקשורת מילולית, רחמים והזדהות.

חיות מחמד משרתות מטרות שונות לילדים:

1) שמיעת סודות ומחשבות פרטיות. ילדים נוהגים לעתים קרובות לשוחח עם חיות המחמד כפי שהם מדברים לצעצועי החיות שלהם.

2) הם מעניקים שיעורים אודות החיים, היתרבות, לידה, חולי, תאונות, מוות ושכול.

3) הם מספקים קשר לטבע.

4) הם מלמדים לכבד יצורים חיים אחרים.

5) הם מביאים לפעילות פיזית, אהבה, נאמנות וחיבה.