הריון בכלבות

הריון בכלבות

דר' עירית אילן

מידע כללי

המונח "הריון" משמעו התקופה בה העוברים מתפתחים ברחם אמם. בכלבות הריון נמשך 58 יום עד 68 יום כשהממוצע הוא 9 שבועות (63) ימים.

אבחון ההריון 

אין בנמצא בדיקות דם או שתן לאבחון מוקדם של הריון בכלבות.
הזמן המוקדם ביותר שבו אפשר לאבחן את ההריון הוא כ-14 יום מההזדווגות בבדיקת אולטראסאונד. בבדיקה ידנית ע"י  מישוש הבטן ניתן לאבחן הריון 36-25 ימים לאחר ההזדווגות.  אבחון על ידי צילום רנטגן אפשרי בדרך כלל אחרי 45 ימים מההזדווגות כאשר מערכת השלד של הגורים התפתחה ונראית ברנטגן.

שינויים גופניים   

במשך חמשת השבועות הראשונים להריון יש רק מעט שינויים נראים לעין. אחרי השבוע החמישי אפשר להבחין בעלייה במשקל, במיוחד אם מספר הגורים גדול. אם יש רק גור אחד או שניים, האם עשויה לעלות רק מעט משקל עד קרוב מאד לזמן ההמלטה.
הגדלת הבטן ניכרת לעין בדרך כלל בשלושת השבועות האחרונים להריון. בלוטות החלב עשויות להתחיל לגדול כבר ביום ה-35 להריון, אך בדרך כלל התפתחותן אינה נראית לעין עד היום ה – 45 להריון.
הצטברות חלב בעטינים ניתן לראות כבר מהיום השביעי לפני ההמלטה, אך לעיתים נראה רק יום-יומיים לפני ההמלטה.

שינויים בהתנהגות

במהלך ההריון עשויים לחול שינויים בהתנהגותה של הכלבה, במיוחד בשבועות האחרונים להריון.
ככל שגדל הרחם עם התפתחות הגורים, הכלבה עלולה להיות חסרת מנוחה, לרצות להתבודד, ובימים האחרונים של ההריון היא עלולה לעשות את צרכיה בבית כיוון שהרחם הכבד לוחץ על שלפוחית השתן ועל המעיים. במהלך השבועיים האחרונים להריון הכלבה עלולה להיות עצבנית.

פעילות גופנית      

הגישה הנכונה היא פעילות גופנית מתונה. לא מומלצת כפיית מנוחה על הכלבה וגם לא פעילות גופנית מאומצת אלא פרקי זמן קצרים של משחק מתון וטיולים קצרים.

תזונה      

תזונה טובה הכרחית לבריאות הכלבה וגוריה. במשך ארבעת השבועות הראשונים הדרישות התזונתיות של הכלבה כמעט ולא משתנות וניתן להאכילה במזון מסחרי באיכות טובה לכלבים בוגרים.
במשך ארבעת השבועות האחרונים להריון הדרישות התזונתיות של הכלבה עולות עד כמעט כפול מן הרגיל. יש לתת לה כמויות גדולות יותר של מזון המחולקות ל – 2-3 ארוחות ביום. יש לאפשר לכלבה גישה חופשית למים טריים ונקיים בכל זמן.