הריון בחתולות

הריון בחתולות

הריון משמעו התקופה שבה הגורים מתפתחים ברחם אמם. בחתולים נמשך הריון 63-65 יום בדרך כלל ובחתולות סיאמיות 67 יום.

אבחון הריון יכול להיעשות אצל וטרינר כ – 3-4 שבועות לאחר ההזדווגות ע"י מישוש העוברים בבטן. כמו-כן ניתן לאבחן הריון אף כשבועיים מההזדווגות בעזרת אולטרא-סאונד.

שינויים גופניים:

במשך ארבעת עד חמשת השבועות הראשונים להריון ישנם רק מעט שינויים נראים לעין. לאחר השבוע החמישי תתחיל עליה במשקל והגדלת הבטן, מידת השינויים תלויה במספר העוברים שבבטן. בלוטות החלב עשויות להתחיל לגדול בשבוע החמישי להריון, אולם, בדרך- כלל אין בהן שינוי ניכר עד לשבוע השביעי להריון.

שינויים בהתנהגות:

במשך השבועות האחרונים של ההריון עשויה החתולה להתקשות במציאת תנוחת רביצה נוחה ולהיות חסרת מנוחה. חתולות רבות נוהגות להתבודד בתקופה זו.
לעיתים, עשויה החתולה לעשות צרכיה בבית מאחר שהרחם המוגדל לוחץ על שלפוחית השתן והמעיים.

פעילות גופנית:

ב6-7 השבועות הראשונים להריון אין צורך להגביל את הפעילות הגופנית של החתולה. שבוע עד שבועיים לפני ההמלטה מומלץ להחזיק את החתולה בבית כדי שלא תמליט בחוץ במקום שעשוי להיות לא מוגן ובטוח לה ולגורים.

תזונה:

יש לאפשר לחתולה גישה חופשית למזון מסחרי לחתולים באיכות טובה. בארבעת השבועות האחרונים של ההריון זקוקה החתולה למזון בכמות הגדולה פי 2 עד פי 4 מכמות המזון הרגילה.
רצוי להימנע מתוספות מזון ביתיות, או להתייעץ עם הוטרינר/ית לגבי מתן תוספות מזון. אין לתת לחתולה ביצה לא מבושלת, דגים לא מבושלים ודיאטות המכילות רק בשר או דגים.

שתייה:

יש לאפשר לחתולה גישה למים טריים ונקיים בכל זמן.