בעיות שיניים בכלבים וחתולים

בעיות שיניים בכלבים וחתולים

דר' עירית אילן

המשמעות של בעיות שיניים המלוות בדלקות חניכיים חמורה הרבה יותר מתחושה של "צעיף" מסביב לשיניים, ריח רע מהפה, והעדפת מזון רך (משומר).

אבן השן המצטברת על השיניים מורכבת בעיקר מחיידקים וממשקעי סידן.
זהו מאגר ש"דולף" לתוך מחזור הדם דרך כלי הדם שבחניכיים ועשוי לזרוע דלקות חיידקיות במקומות שונים בגוף כשהאתרים הנפוצים הנם הלב והכליות.

הסימנים הנפוצים לבעיות שיניים הם: שיניים מוכתמות, ריח רע מהפה, קשיי אכילה, דימום מהחניכיים, וגם סינוסיטיס כרונית והפרשות מהאף. הוטרינר יבדוק באופן רוטיני את היגיינת הפה בעת ביצוע בדיקה גופנית וחיסון שנתי לכלב או לחתול ובמידת הצורך- ימליץ על טיפול שיניים. כלבים קטנים כמו פינצ'ר, פודל, יורקשייר טרייר, מלטז, פאג ואחרים, וחתולים פחוסי פנים כמו חתולים פרסיים סובלים מבעיות שיניים כבר מגיל צעיר וניתן לראות כלבים וחתולים בני ארבע שנים ופחות עם דלקות חניכיים וריקבון שיניים מתקדם.

טיפול ביתי מיועד למנוע בעיות שיניים. ניתן לצחצח שיניים עם משחת שיניים מיוחדת לכלבים וחתולים (בטעם עוף או בשר), יש דיאטות רפואיות מיוחדות שמסיעות בהסרת משקעים שמצטברים על השיניים ועצמות לעיסה לכלבים – שמהוות גם עיסוק מענג לכלב.
ניקוי שיניים ביתי אינו מספיק לטיפול בבעיות שיניים קיימות. לא ניתן להסיר אבן שן בעזרת צחצוח שיניים. לשם כך יש צורך בניקוי שיניים ואולי גם בטיפול אנטיביוטי לדלקות החניכיים.

טיפול שיניים לכלבים וחתולים דומה מאד לטיפול שאנו עוברים אצל השיננית.

הוא כולל הסרת אבן בעזרת מכשירים אולטרא סוניים (הפועלים בויברציות במהירות גבוהה ומפרקים את האבן לפרורים), פוליש-להחלקת השן לאחר הסרת האבנית, צילומי רנטגן של השיניים ועקירת שיניים נרקבות. הטיפול דורש הרדמה כללית – זאת מאחר ובעל החיים צריך להישאר עם פה פעור לרווחה לכל אורך הטיפול, ניקוי השיניים בסקיילר גורם להרגשת גרוד וחימום השן, ועקירת שן היא פרוצדורה כואבת.

כיום, ניתן לעשות הרדמה בחומרים בטוחים ועם סיכון מינימאלי.
בדיקה גופנית ובדיקות דם לפני ביצוע ההרדמה יתנו מידע לגבי תפקוד איברים כמו הלב, הכבד והכליות, וחומרי ההרדמה יבחרו בהתאם. בסך הכל מדובר בפרוצדורה בטוחה, בייחוד לאחר שמצבו הבריאותי של חיית המחמד שלכם נבדק כיאות.